אקסודוס - הסיפור האמיתי

הסיפור שלא סופר על ספינת המעפילים המיתולוגית

קוד הטמעה לקליפהיסטוריה הגירה וקליטה שואה

אף אחד מתוך 4,500 ניצולי השואה שעלו בצרפת על אוניית המעפילים "אקסודוס" בדרכם לארץ ישראל, לא יכול היה לשער שבסופו של המסע הוא ימצא עצמו שוב, למרבה הטרגדיה, על אדמת גרמניה הארורה. הסרט עוקב מקרוב אחר שלושה נערים יתומים שחוו את התופת הנאצית, שבו בסופה לביתם בווילנה ובאוקראינה וגילו שנותרו לבדם בעולם, ללא הורים וללא בית. ביודעם שחוף המבטחים היחיד שיקבל אותם הוא בארץ ישראל, הם נדדו בדרך-לא-דרך ברחבי אירופה במשך שנתיים עד שהגיעו לדרום צרפת, שם, בעזרת צרפתים שגילו כלפיהם חמלה אנושית ועזרה, הם יצאו ללב ים בספינת נהרות שהותאמה למסע המיוחד, וקיבלה את השם רב המשמעות 'אקסודוס' (יציאת מצרים ביוונית). הספינה ידעה טלטלות רבות והנוסעים ציפו להגיע סוף סוף לנמל חיפה, אלא שהרגע המיוחל השתבש כאשר תקפו אותם משחתות בריטיות שנגחו בספינה בלב ים. הניצולים על הספינה ניסו להיאבק והתפתח קרב עקוב מדם שבסופו הם נכנעו ונכלאו בשלוש אוניות גירוש בריטיות וחזרו ישירות לגרמניה - למחנות הריכוז המוכרים לשמצה שהפכו למחנות עקורים.

סרטם של אורי בורדה ואיציק לרנר.
הסרט השתתף בפסטיבל הסרטים בחיפה וכן בפסטיבל הסרטים היהודי בטורונטו. 

"פסיפס מקצועי מאוד, קצבי ורהוט של מלאכת תחקיר מצוינת ועריכה דינמית של עדויות' הרכיב את הסיפור, כשכל קול דובר הוביל אותו אל שיאים חדשים .
את סרטם המצוין של אורי בורדה ואיציק לרנר, שלקח אותם למסע נוסף מאירופה אל חופי החלום שלהם, צריך להפיץ בבתי ספר תיכוניים לפני שיהיה מאוחר מדי. אולי כבר מאוחר מדי ".
אריאנה מלמד - Ynet

"סרטם של אורי בורדה ואיציק לרנר הוא רשומון סוחף דרמטי ומותח שיכול להתקבל בברכה כתחליף לשיעור היסטוריה בתיכון. העלילה עוקבת אחר שלושה גיבורי ם בני נוער יתומים ששרדו את תלאות השואה הפליגו על האונייה "אקסודוס" לארץ המובטחת גורשו חזרה לגרמניה והצליחו בסופו של דבר
לעלות לישראל. מלבדם ראיינו היוצרים אישים שהיו מעורבים בפרשה שחשפו זוויות ראייה נוספות . הפרשה ההיסטורית ניעורה לחיים והפכה לסרט עמוק מצמרר ומרגש. עדויותיהם של חיילים בריטים יורדי ים צרפתים סוכני מוסד והעיתונאית האמריקנית רות גרובר הוסיפו לעושרו הוויזואלי של הסרט והפכו אותו למסמך תיעודי מוצלח במיוחד. יש שיעורי היסטוריה שאפשר ללמוד יותר מפעם אחת."
שיר זיו - ישראל היום

"כמו מול האוניות הבריטיות, כך גם לסרט על אוניית המעפילים אקסודוס לא היה אתמול סיכוי מול המלתעות האימתניות של "האח הגדול". גם בלי לבדוק נתונים, בערוץ המסחרי יכולים לטפוח לעצמם על הכרס בסיפוק, הם שוב השיגו רייטינג תותחי. אבל אם נלך על השוואת עומק וגודל, הערוץ הציבורי ניצח בנוק אאוט - מדובר בנושא כבד שבקלות יכול להרחיק את הצופה הממוצע מהשלט, בטח במציאות האינסטנט הטלוויזיונית. אני עדיין זוכר בכאב איך כילד התפתלתי במשך שלוש שעות וחצי בסרטו של אוטו פרמינגר מ- 1960, כשאפילו פול ניומן , בעוד הופעה הירואית, התקשה לרתק אותי לכיסא. הפעם סרטם של אורי בורדה ואיציק לרנר היה מדויק, חד ומתוחקר להפליא. אז הערוץ הראשון מילא את חובו בכבוד, אבל כדאי מאוד שהסרט הזה לא יעלה אבק במחסנים. טוב יעשה משרד החינוך אם ייקח אותו וייצא לסיבוב הופעות בבתי הספר. יותר מועיל ומרתק מכל שיעור בכית ה'. "
אייל לוי - מעריב

סיפורה של האקסודוס - יציאת אירופה

בשעת בוקר מוקדמת מפציעה השמש במזרח אגן הים התיכון. שלווה מזויפת ולא אמיתית אופפת אוניית נהרות רעועה העמוסה לעייפה ב 4500 ניצולי שואה בדרכם לארץ ישראל. השקט שלפני הסערה אינו מעיד על כוונות חמש משחתות בריטיות שעוקבות בדריכות אחר האונייה – ה"אקסודוס" . הבריטים דורשים את כניעתה המוחלטת של האקסודוס. ניצולי השואה מסרבים להיכנע, הם מתקשים להאמין שהבריטים יבצעו את זממם ויטביעו אותם. ואז, ללא אזהרה
מוקדמת המשחתות מנגחות את האקסודוס. על האקסודוס המולה וצרחות, אך ניצולי השואה לא מוותרים. האם סיפור מצדה יחזור בשנית?
סיפור האקסודוס סופר מנקודת מבטם של שלשה גיבורים שעברו את כל תלאות הדרך, החל מחורף 1945 ,כאשר אלפי פליטים יהודים ששוחררו ממחנות ההשמדה, מתרכזים בגרמניה ומנסים בכל דרך לעלות לארץ ישראל. בין הפליטים הרבים, שלושת גיבורינו אשר ניצלו מהתופת
הנאצית ויודעים שמקום המבטחים היחיד לעם היהודי הוא ארץ ישראל. בריטניה מטילה מצור על חופי ארץ ישראל כדי למנוע מעבר של אוניות עם פליטים יהודים, בכדי לשבור את עליה ב', דבר שהיה גורם לכך שמדינת ישראל לא הייתה קמה ב 1948 אם בכלל.
בתחילת 1947, לקראת בואה של משלחת מיוחדת מטעם האו"ם UNSCOP לא"י, יוזמים מנהיגי היישוב היהודי פעולת ראווה שתשנה את פני ההיסטוריה. הם רוכשים את "הפרזידנט וורפילד" ,אוניית נהר אמריקנית ששירתה בצבא ארה"ב במלחמת העולם השניה, אייק (יצחק אהרונוביץ), הקפטן, נשלח לבולטימור לשפץ את האוניה ולהשיטה לנמל סט בצרפת. יוסי הראל מתמנה למפקד המבצע. הוא פוקד לעלות לאונייה את "כולם" אוכולוסייה מגוונת: ילדים, נשים, מבוגרים.
המטרה: להביאם לישראל ולשבור את המצור הבריטי. שר החוץ הבריטי באווין מגיע בבהילות לצרפת, ומנסה למנוע את יציאת אקסודוס לדרך, הצרפתים מתעלמים ומאפשרים את ההפלגה.
ב 11 ליולי 1947 , מפליגה ה"פרזידנט וורפילד" ושמה מוסב ל יציאת אירופה 1947 " - אקסודוס", מוקפת במשחתות הצי הבריטי, עושה דרכה לכיוון ארץ ישראל – כשעל סיפונה שלושת גיבורינו, ביחד עם הפליטים הרבים. בן גוריון מגדיר את הניצולים "הם התחמושת שלנו במלחמה כנגד המצור הבריטי". מול חופי אל עריש, בהפתעה מוחלטת, מנגחות המשחתות הבריטיות אתהאקסודוס ורק נס מונע את טביעתה. הבריטים משתלטים באכזריות על האונייה חסרת המגן,
הורגים שלשה פליטים ופוצעים עשרות. ויכוח מר מתנהל בין מפקד המבצע יוסי הראל, לבין קפטן האוניה אייק, שמצדד בהמשך הלחימה בבריטים ודבקות בתכנית המקורית – להעלות את האונייה על חוף תל אביב. הראל אינו מוכן לסכן את חיי הפליטים ופוקד על כניעה.
חבולה ונוטה על צידה מגיעה האקסודוס לנמל חיפה, באותה עת של ביקור משלחת האו"ם (צירוףה מקרים או תכנון גאוני?), חברי המשלחת עומדים על רציפי הנמל, המראה שמתגלה לעיניהם, אונייה מעלה עשן ועל סיפונה ניצולי השואה הרוגים ופצועים רבים, מותיר בם רושם בל יישכח.
בראות הפליטים את חיפה עומדים כאיש אחד ופוצחים בשירת התקווה, במסר חד לבריטים – אם הנאצים לא שברו אותנו, גם אתם לא תשברו אותנו!
כאילו לא די בסבלם של הפליטים עד כה, הבריטים מעבירים אותם ל 3 אוניות, בצפיפות ובתנאי רעב, מגרשים אותם חזרה לצרפת. דעת הקהל בעולם שוצפת וקוצפת על המדיניות הבריטית חסרת הלב.
בפורט דה בוק, הפליטים מתנגדים לרדת מהאוניות ומאיימים בהתאבדות קבוצתית על סיפון "מחנה הריכוז הצף" . הם שובתים רעב ומנסים לפוצץ את אחת האוניות. הבריטים מגרשים אותם חזרה לאדמת גרמניה הארורה. למרות ההלם בידיעה שהם עומדים לחזור לארץ המקוללת בה נרצחו בני משפחתם, עומדים הפליטים כאיש אחד ובבכי שרים את התקווה . בנמל המבורג מורדים הפליטים בכוח ומובלים ברכבות למחנות ריכוז.
בדרך לא דרך - מצליחים אנשי ההגנה להעלות את כולם לארץ ישראל. כמו אודיסאוס בן לארטס ששב לאיתקה מולדתו לאחר תלאות רבות בסיפורו של הומרוס, כך מסתיימת האודיסיאה של פליטי ה"אקסודוס" שלא איבדו תקווה ושבו לבסוף למולדתם.
ב 29 לנובמבר מתכנסת עצרת האו"ם כדי להצביע על המלצת הועדה המיוחדת UNSCOP ובהחלטה היסטורית, מצביעה על סיום המנדט הבריטי והקמת מדינה לעם היהודי.
מסע האקסודוס הצליח.בימוי: אורי בורדה ואיציק לרנר

הפקה: שמי שנפלד

צילום: רמי אגמי

עריכה: אמיר מירום

הפריט כבר התווסף


מסלול של כבר קיים בסל הקניות שלך!

לחצו על המשך כדי להחליף את מסלול הרכישה.

Watch Full Movie - אקסודוס - הסיפור האמיתי

סרטים שאולי תאהבו:

loader